Bezdrátový systém regulace vytápění PocketHome

Český produkt se zajímavou topologií a povedenými řídícími jednotkami. Jak je dobrý pro elektrické vytápění, tak zklamal na ústředním topení.

Bezdrátový systém regulace vytápění PocketHome

Dnes Nám byly zapůjčeny vzorky systému PocketHome od společnosti ElektroBock. Sliboval jsem si od toho opravdu hodně, ale první zklamání přišlo ihned při rozbalení hlavice HD20.

Větracím průduchem je ven vyveden kus drátu, pravděpodobně anténa. Něco takového bych doma mít nechtěl už jen proto, že ji lze snadno utrhnout a nevypadá to dobře. V hlavici jsou již vloženy baterie, po vyjmutí proužku papíru se hlavice zapne a začne se kalibrovat - hledat rozsahy ventilu na kterém je namontována. Hlavice má vlastní display a několik tlačítek - disponuje časovači a interním termostatem. Je tedy schopna pracovat samostatně, bez žádné nadřazené jednotky, což se hodí až upadne anténa, ale z principu termostat umístěný přímo v hlavici nemůže zaručit dobrou regulaci teploty. Z toho důvodu si je dokážu představit spíše v kombinaci s nadřazenou jednotkou, která bude regulovat podle referenční místnosti a oproti obyčejné hlavici HD01 mám možnost dočasně změnit teplotu přímo na hlavici. Tato hlavice se mi zdála příliš hlučná, dokud jsem nezapnul levnější HD01, určenou pro funkci jen s nadřazenou jednotkou. Rachocení, které tato hlavice vydává se mi zdálo tak hlučné, že jsem zkusil přehodit převodovky (hlavice mají snadno výměnou přední část), bohužel nedošlo ke znatelné změně. Hluk a takto zpracovaná anténa mi nedovolí doporučit hlavice pro domácí použití, ale spíše do kancelářských prostor, nebo alespoň tam, kde není vyžadováno ticho.

Původně velmi špatný dojem napravují řídící jednotky, které na rozdíl od propagačních materiálů nemají namontovanou externí anténu a působí tak mnohem elegantněji, než na obrázku. Je zde mnoho typů jednotek a všechny vypadají na první pohled stejně, ale plní různé funkce a proto je třeba pečlivě vybírat. Jednotky umožňují široké možnosti nastavení programů, časovačů a dokonce i zásahy do regulační složky (pásmo proporcionality). Zaujal mě učící režim, kdy se jednotka naučí tepelnou konstantu místnosti a nastavujeme časy kdy chceme mít požadovanou teplotu a nemusíme řešit kdy sepnout aby se stihla místnost vytopit. Jednotky nemají zrovna nejjednodušší ovládání, ale ke každé z nich je přibalen dobře napsaný návod + je možná konfigurace z PC, pokud si zakoupíte i SW. Rovněž je zde možné i napájení ze sítě pomocí adaptéru. Detekce větrání je zde vyřešena náhlým poklesem teploty v místnosti o 1,2°C. Automaticky se začíná topit s nárůstem teploty, nebo po 30ti minutách. Podobně jako konkurence, i zde je funkce cyklování ventilu aby nezarostl nečistotami, nebo nezamrzl.

Při použití centrální řídící jednotky je možné jednotlivým hlavicím rozdat priority - schopnost vyžádat si zapnutí kotle. Takto je možné topit v kotli jen pokud je to třeba což sníží celkovou spotřebu. K ovládání kotle slouží nástěnný ovladač s napájením 230V a kontaktem pro kotel. Potíž s tímto ovladačem je opět anténa. Ta je řešena formou ustřiženého drátu vyvedeného z vrchu, takže při montáži na stěnu volně plandá. Kdyby ji vyvedli zespodu, tak by to bylo mnohem lepší. Navíc je v jednoduché izolaci s volným koncem, což nevadí při bateriovém napájení ale u síťového je třeba zajistit že se na anténu při poruše nedostane síťové napětí, takže toto provedení vzbuzuje při nejmenším pochybnosti.

Spolu s bezdrátovými prvky určenými pro podlahové vytápění, ovládání termopohonů (drátově připojených k řídícímu prvku) a pro spínání přímotopů či termopanelů lze postavit dobře fungující systém poskytující komfort za rozumné peníze. Pokud ovšem hledáte systém pro regulaci radiátorů vhodný do domácnosti a nechcete mít od radiátoru kabel k nejbližší zásuvce s jednotkou pro termopohony, doporučuji poohlédnout se jinde. Nejsilnější stránku PocketHome vidím v řízení elektrických topení.

Produkty, jež byly předmětem této recenze naleznete též v našem eshopu.

Hlavní výhody:
+ Dobře vymyšlená řídící jednotka
+ Velké portfolio prvků pro bezdrátové spínání
+ Dobré vybavení pro podlahové vytápění a elektrické topení
+ Šikovně vyřešené ovládání po telefonu pomocí SMS

Hlavní nevýhody:
- U některých prvků jako jsou hlavice, nebo ovladač kotle jsou antény nevhodně vyvedeny ven
- Hlučnost hlavic
- V hlavici HD20 je teploměr umístěn hned u radiátoru
- Nevhodné pro individuální řízení teploty v každé místnosti vzhledem k ceně nadřazených jednotek - vybízí se řízení podle referenční místnosti
- Pro netechnické typy, děti a důchodce příliš komplikované ovládání


Zpět do archívu