Bezdrátový systém regulace vytápění FS20

Ekonomický systém šetří peněženku a zajistí tepelnou pohodu ve vaší domácnosti. Řešení pro ústřední topení s bezkonkurenčním poměrem cena/výkon, který překvapí tichým chodem a snadnou obsluhou.

Bezdrátový systém regulace vytápění FS20 FS20 je první bezdrátový systém který se mi dostal do rukou a vzhledem k výhradně německému menu byl oříšek prokopat ovládání a první instalaci, čemuž nepomohl ani zbytečně komplikovaný návod. Protože je tento výrobek i v Naší nabídce, napsali jsme si vlastní návod a ukázalo se, že instalace je jednoduchá záležitost, kde je třeba dodržet posloupnost jednotlivých kroků a hlavní překážkou byla má neznalost německého jazyka.

Krom zvláštních funkcí je ovládání řešeno pomocí symbolů a tak pro běžný provoz není třeba umět německy. Zvláštní funkce jsou značeny zkratkami německých slov. S naším návodem po ruce však není problém se zorientovat. Zvláštní funkce jsou třeba jen při instalaci a případné další konfiguraci...

Systém FS20 je díky cenově výhodným sadám vhodný pro řízení ústředního topení servopohony s nástěnným termostatem pro každou místnost a umožňuje tak ve srovnání s termostatickými hlavicemi, nebo systému s referenční místností přesnou individuální regulaci. Na rozdíl od dražších systému ovládání termostatů zahrnuje jen plánovač kdy je možné nastavit pro každý den 2 intervaly kdy bude zapnuto topení. Teploty automatického režimu můžeme volit jen pro stav ZAPNUTO, VYPNUTO a VĚTRÁNÍ. Otočným voličem je možné změnit nastavenou teplotu automatického režimu. Tato teplota bude platná až do dalšího přepnutí od časovače. V manuálním režimu jsou časovače vypnuté a udržuje se aktuálně nastavená teplota. Režim dovolená udržuje nastavenou teplotu až do uplynuti zvolené doby, pak systém přejde do automatu. Podobně jako konkurence, i zde je funkce cyklování ventilu aby nezarostl nečistotami.

Jednotlivé termostaty lze řídit i pomocí nadřazené centrální jednotky. Ta je schopna krom základních funkcí, kterými dokáže plně nahradit termostat a regulovat teplotu přímo, také ovládat termostaty, kdy mohu jednotlivé místnosti konfigurovat z jediného bodu - centrály (pro každý termostat individuální nastavení). Krom řízení teploty centrála slouží k ovládání veškerých spínacích prvků celého systému, alarmy, ovládání po telefonu ve spojení s ústřednou a jako jediná zobrazuje skutečnou teplotu.

Servopohony pro ventily ústředního topení mě překvapily tichým chodem a jsou dodávány včetně redukcí na různé typy ventilů. Pohony komunikují s termostatem každé 2 minuty a otevření ventilu je zobrazeno na malém displeji. Pro usnadnění montáže se po vložení baterií pohon nastaví do polohy zavřeno. K systému lze připojit okenní snímače pro detekci větrání. Snímače mají integrovaný kontakt a svorky pro připojení externího kontaktu.

Existuje i mnoho spínacích prvků na zeď, do zásuvky či pod omítku, PC adaptéry, telefonní adaptéry a podobně. Telefonní adaptéry využívají tónovou volbu což je oproti sms nepohodlné a pro ovládání z PC existuje jen německá verze a výrobce nám odmítl překlad do angličtiny do konce roku 2012. Z tohoto důvodu mě zaujaly jen základní spínací prvky, kde mám výhrady k zásuvkám, které nejsou vhodné pro použití v České Republice bez redukce (v základní verzi zásuvka nemá "kolík" ale jen kontakty z boku). U výkonových spínačů mě mrzí že neexistují varianty vhodné do rozvaděče na din lištu. Konkrétně spínané zásuvky je možné použít jen pro odporovou zátěž, tedy topení, nebo osvětlení žárovkou.

FS20 proto doporučuji jako levný, avšak velmi povedený systém pro regulaci ústředního topení s možností nějakého jednoduššího spínání, pro složitější aplikace bych volil vyšší řadu HomeMatic. Vzhledem k absenci spínacích prvků do rozvaděče tento systém není vhodný pro nějaké větší vytápění elektřinou, jen pro malé aplikace jako jsou termopanely, na druhou stranu potěší regulátor vlhkosti vzduchu, který umožňuje ovládat chod zvlhčovačky, nebo naopak sušiče.

Hlavní výhody
+ Cena
+ Nenáročné ovládání
+ Tichý chod hlavic
+ Přibalené redukce
+ Individuálně nastavitelné termostaty z jediného místa
+ Regulace vlhkosti
+ Provedení
+ Rychlé a snadné uvedení do provozu

Hlavní nevýhody
- Přibalená oboustranná lepící páska neudrží okenní kontakt
- PC software pouze německy
- Zkratky pro speciální funkce německy
- Ke spínaným zásuvkám je třeba dokoupit redukci (bez ní lze připojit jen šňůry s kontakty po stranách)
- Absence prvků v provedení na din lištu
- Ovládání po telefonu jen přes tónovou volbu
- Spínací zásuvky určené jen pro odporovou zátěž (topení, žárovky)
- Na termostatu není napsána skutečná teplota, ale jen nastavená

Zpět do archívu