Inteligentní dům – rámcová kalkulace

Rámcová kalkulace je vytvořena na rodinný dům o zastavěné ploše 180 m2. Dům je o dvou nadzemních podlažích situovaný dle níže uvedených půdorysů. Míra inteligence domu v této kalkulaci je zaměřena na ovládání osvětlení, předokenních rolet, regulaci teploty, větrání a zahrnuje také centrální funkce. Funkce domu budou stručně popsány v dalším odstavci, na základě kterých se tabulkovým způsobem vyvine celá kalkulace. Inteligentní dům je postaven na systému sběrnice knx s využitím prvků společnosti MDT.

Inteligentní dům – rámcová kalkulace

Osvětlení je rozděleno do 28 spínaných okruhů, z nichž v obytných místnostech (ložnice, obývací hala, zimní zahrada, apod.) jsou některé stmívané, nebo vyhrazeny pro RGB LED osvětlení pro nasvěcení atmosféry. Osvětlení bude ovládáno pomocí více násobných tlačítek v místnostech případně centrálně na základě funkcí nebo z dotykového panelu. V technické místnosti, vstupní hale, chodbě, šatně a WC je osvětlení ovládáno pomocí pohybových senzorů. Na WC a v koupelnách budou instalovány ventilátory, které budou párovány na spínání osvětlení. Ventilátory rozšíří systém o další 4 spínané okruhy.

Předokenní rolety budou instalovány ve všech otvorových výplních, a ovládány centrálně a tlačítky po místnostech s výjimkou sociálních zařízení, kde budou ovládány pouze centrálně a zimní zahrady, kde budou naopak ovládány každá zvlášť. Celkem bude tedy pro předokenní rolety použito 15 spínaných žaluziových okruhů.

Zásuvkových okruhů bude celkem použito 26. Počítány jsou včetně: plynového kotle, venkovních okruhů, kuchyňský spotřebičů, EZS, zásuvkových okruhů v jednotlivých místnostech či rezervy pro ostatní technologické systémy. Venkovní zásuvkové okruhy budou spínané a v řazeny do centrální funkce domu.

Vytápění bude zajišťovat teplovodní soustava s plynovým kotlem. Regulace bude zajištěna po jednotlivých místnostech. V každé místnosti bude umístěn termostat a topné tělesa budou osazena termoregulační hlavicí se servopohonem. Pro řízení vytápění bude nutné zajistit 11 topných okruhů. Hlavní rozvaděč bude umístěn v technické místnosti. Výhodou knx systému je možnost pozdějšího připojení zařízení systémů inteligentního domu, které nejsou v této kalkulaci uvažovány a zakomponovat je tak do již fungujícího celku. Jedná se např. o kamerový systém, audio systém, EZS apod.. Z centrálních funkcí bude využito například tlačítek scén v obývací hale, funkce centrálního uzamčení domu, či možnost komplexního ovládání z dotykového panelu prostřednictvím uživatelské simulace.

V dalším postupu bude vytvořena tabulka prvků a funkcí v jednotlivých místnostech na základě které se vyberou vhodné knx senzory a aktory nutné pro provoz inteligentního domu předešlého popisu. Dále se zvolí potřebný počet jistících prvků, zdrojů a ostatních přístrojů. V kalkulaci nejsou zahrnuty koncové zásuvky, regulační ventily, RGB LED pásky a svítidla. Tyto si zákazník volí většinou sám a tak je v rámci této vzorové kalkulace, kromě ovládacích prvků, počítáno s ukončením ve vývodových krabicích. Televizní a ethernetové rozvody jsou uvažovány do všech obytných místností. Koncové zásuvky opět nejsou předmětem kalkulace. V kalkulaci také není zahrnuto provedení přípojky elektrické energie k rozvodné soustavě.


Na základě vyobrazené tabulky můžeme stanovit rámcovou kalkulaci pro zvolený inteligentní dům. Dle počtů spínaných okruhů, určíme počet příslušných aktorů a senzorů. K těmto je potřeba připočíst zařízení spojené s jištěním a ochranou silových obvodů, kabeláž, instalační materiál a práce spojené s přípravou a realizací inteligentního domu. Kalkulace je uvedena v následující tabulce, kdy uváděny jsou ceny bez DPH.


Předešlá kalkulace inteligentního domu obsahuje zabezpečení lehce nadprůměrného komfortu. Cenová kalkulace má výhradně informativní charakter. Elektroinstalace jsou vždy velice individuální záležitostí a záleží především na požadavcích zákazníka. Tj. co si zákazník nárokuje za požadavky na funkce systémů. Podle náročnosti těchto priorit se výrazně odvíjí cena instalací, proto je vždy nutné základní část kalkulace sestavit přímo s investorem.Komponenty různých systémů pro domácí automatizaci můžete přímo zakoupit v našem e-shopu: http://www.lgsystem.cz/eshop/domaci-automatizace/.

Pokud chcete udělat nezávaznou nabídku pro Váš dům nebo byt kontaktujte našeho obchodního zástupce, který Vás navštíví společně s naším projektantem a vytvoří řešení šité přímo na míru Vašich požadavků: http://www.lgsystem.cz/kontakt/.

Zpět do archívu