Nanotechnologie

Nano přípravky

Nanotechnologie

Nanotechnologie je považována za jednu z klíčových technologií 21. století. Stavebními prvky této technologie jsou nanočástice menší než 100 nm. Nanometr (nm = miliardtina metru) je miliontina milimetru a odpovídá ca. jedné desetitisícině tloušťky lidského vlasu.

Nano přípravky, které ještě před lety byly pouze teoretickým snem, se nyní stávají skutečností. Nanotechnologie dnes zasahuje do mnoha oborů, např. textil, elektronika, zdravotnictví, chemie atd.

Cílem nanotechnologie je, že se molekuly uspořádají samy od sebe. Tato "samo-organizace" vytvoří ultra-tenkou vrstvu, která reaguje na povrch homogenním spojením a tak zaručuje extrémně dlouhou životnost.

Nano přípravky umožňují poskytnout běžným povrchům miliony let známé přírodní vlastnosti. Nejlepším příkladem může být známá rostlina lotos. Když kapky vody stékají po lotosovém listu, berou s sebou veškeré kontaminujících částice které ho znečistily a rostlina je tak stále čistá. Její povrch je totiž hydrofobní (odpuzuje vodu) a minimalizuje tak jeho znečištění. Stejně se chovají povrchy ošetřené našimi přípravky. Ošetřené povrchy jsou zušlechtěny, získávají vyšší životnost a stupeň ochrany proti vnějším vlivům a uživatelům umožňují snadnou údržbu, což přináší významné časové a finanční úspory.

Zpět do archívu